Pokles preferenci Pojďme do předčasných voleb volit čssd
O předminulém víkendu jsem řekl členům Ústředního výboru ČSSD, že sociální demokracie zaznamená v těchto dnech pokles svých stranických preferencí. Analogická situace nastala v únoru 2008, těsně po prezidentské volbě. Vždycky po prohře reagují voliči ČSSD podobně.
Při prezidentské volbě utrpěla ČSSD rovněž prohru a za pár týdnů poté se volební preference vyšvihly opět nahoru, nad preference ODS. Myslím, že v podobné situaci je ČSSD i nyní.
Jsem pevně přesvědčen, že účast voličů ČSSD u voleb do EP byla způsobena menším zájmem jejích voličů o politiku pojímanou v evropském kontextu. To ale neznamená, že vše v práci ČSSD bylo v pořádku. Chybou bylo zejména velké sebeuspokojení.
Potenciální voliči ČSSD budou mít mnohem vyšší motivaci jít k volbám do Sněmovny.
ODS bude muset před volbami čelit řadě nepříjemných témat: korupce, privatizace zdravotních pojišťoven, opt-outy v důchodovém zabezpečení, školné na VŠ, připravené drakonické změny Zákoníku práce, rovná daň z příjmu, neplacení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, církevní restituce nad rámec finančních možností státu, výstavba amerického radaru a umístění cizích vojáků na českém území a koneckonců otevřena je stále otázka poplatků ve zdravotnictví atd.
Toto jsou témata, o nichž povedeme před volbami debatu – představují totiž praktickou politiku Topolánkovy vlády. A lidé si mohou vybrat, jakou politickou reprezentaci chtějí a jakou politiku chtějí, aby uplatňovala.
Volba Top(olánka) – ODS i její filiálky 09 – znamená hlasovat pro stát, který bude vytvářet plnohodnotné podmínky jen pro privilegované, pro ty nejbohatší. A za čtyři roky může dojít k tak zásadním a nezvratným změnám v uspořádání státních záležitostí, bude-li země vedena pravicovou vládou, že je již nebude možné zvrátit, a to ani v případě, že by ČSSD vyhrála sněmovní volby za další čtyři roky.
Stál by tu americký radar, byly by zavedeny opt-outy a školné, privatizovány zdravotní pojišťovny, Letiště Ruzyně, Budvar atd. Zkrátka byly by uskutečněny věci, které by už nikdy nešly změnit.
Pravice, a s ní spojená média, rozpoutají v příštích měsících protikomunistickou hysterii. Této kampani je třeba čelit s klidem. Recidiva komunistického režimu nehrozí tam, kde už byl. Bojovat je však potřeba proti starým komunistickým metodám – korupci, útokům na svobodu slova, justiční mafii. A tyto metody měla ve svém arzenálu právě Topolánkova vláda.
Jak ukazuje postupné zveřejňování programových cílů ČSSD, tzv. oranžových knih, i ty jsou v pravicových médiích přijímány vesměs negativně. Ale i tento způsob negativního informování o programu ČSSD dává lidem představu o tom, že tato strana má pozitivní program. Pokud média útočí na progresivní zdanění, které chce ČSSD uplatnit, vystupují proti názoru většiny občanů a naprosté většiny voličů ČSSD.
Výsledek voleb do Sněmovny bude závislý především na kompetentnosti jednotlivých politických stran zvládnout velké problémy státu a jeho občanů vyplývající zejména z dopadů světové hospodářské krize. Půjde o to, jak obnovit hospodářský růst, jak zachovat a rozšířit počty pracovních míst.
ČSSD je napadána pro svůj program, s ohledem na prý nabobtnalé výdaje státního rozpočtu, které údajně chystá. Přitom to byla Kalouskova a Topolánkova vláda, která zvedla státní dluh za rok 2008 o 107 mld. Kč a v letošním roce to bude jeho navýšení o dalších 170–200 mld. Kč. Krizi začala bývalá vláda registrovat pozdě a reagovala na ni spíše marketingově nežli věcně.
Vláda ODS projevila kolosální neschopnost, pokud jde o nastavení reforem tak, aby byly sociálně únosné a přijatelné pro lidi. A stejně tak nedokázala kompetentně pracovat proti dopadům krize.
O názoru občanů svědčí sociologické analýzy, které má ČSSD k dispozici. A to bude velký handicap, se kterým půjde ODS do voleb. Sociální demokracie svého hlavního soupeře vůbec nebude šetřit.
Autor: Administrator